Pevné puto / Príbeh, v ktorom život nekončí smrťou...

júna 27, 2016
Ahojte.

V poslednom čase som začala byť dosť závislá na knihách a stal sa zo mňa menší knihomoľ (čo som viac-menej bola aj predtým). Keďže čítanie je mojou veľkou záľubou a na blogu sa už objavilo skoro všetko okrem kníh, rozhodla som sa, začať písať recenzie. Samozrejme na začiatok nečakajte nič moc, každý nejako začínal a ja nie som výnimkou. Ohľadom písania sa mám ešte čo učiť, no dúfam, že sa vám recenzia bude páčiť a knihu si prečítate.
Prinášam vám pár slov ku knihe Pevné puto.


Názov: Pevné puto
Originálny názov: The Lovely Bones
Autor: Alice Seboldová
Počet strán: 319
Vydavateľstvo: Ikar, a. s., Bratislava
Rok vydania: 2010

Bližšie informácie o autorke:
Alice Seboldová je autorkou románov. Prispieva do periodík New York Times a Chicago Tribune. Žije v Kalifornii s manželom. Už za svoj prvý román Lucky získala v roku 2002 Cenu Brama Stokera. V knihe Pevné puto Alice Seboldová s jasnozrivým okom a vtipom skúma čaro rodinného života, plachosť a nespútanosť dospievania i bolestné stopy, ktoré v našom živote zanecháva strata milovanej osoby. V roku 2003 ju Asociácia amerických kníhkupcov vyhlásila za knihu roka.Anotácia:
Keď sa prvý raz stretávame so Susie Salmonovou, je už v nebi. A ako sa pozerá dolu z toho zvláštneho nového miesta, rozpráva nám sviežim a oduševneným hlasom štrnásťročného dievčaťa príbeh,, ktorý naháňa hrôzu a zároveň dáva nádej. V týždňoch bezprostredne nasledujúcich po svojej smrti Susie sleduje, ako život tam dolu ide ďalej aj bez nej -  jej spolužiaci si odovzdávajú chýry ojej zmiznutí, jej rodina sa drží nádeje, že ju nájdu, jej vrah sa snaží zahladiť stopy. A ako plynú mesiace a nič sa nedeje, Susie vidí, ako strata dieťaťa zhoršuje vzťah jej rodičov, sestra sa zatvrdzuje v úsilí zostať silná a jej malý brat sa snaží pochopiť význam slova odišla.
Zároveň skúma miesto, ktoré sa volá nebo. Pripomína jej školské ihrisko s úžasnými hojdačkami. Sú tu poradcovia, ktorí prišelcom pomáhajú privykať si, a priatelia, s ktorými sa noví ubytujú. Všetko, po čom kedy túžila, sa jej zjaví pred očami, len čo si na to pomyslí. Okrem jedinej veci, po ktorej túži najväčšmi - môcť sa vrátiť k ľuďom, ktorých ľúbila na zemi.
Na motívy románu Pevné puto nakrútil známy režisér Peter Jackson rovnomenný film v hlavných úlohách so Saoirse Ronanovou, s Markom Wahlbergom a Susan Sarandonovou."Na otcovom písacom stole stála sklená guľa a v nej tučniak s červeno-bielym pásikavým šálom. Keď som bola malá, otec si ma posadil na kolená a chytil guľu do ruky. Obrátil ju, aby sa sneh nazbieral hore, a potom ju rýchlo postavil. Spolu sme sa dívali, ako sneh pomaly sadá na tučniaka. Trápilo ma, že tučniak je v guli celkom sám. Keď som sa s tým zdôverila otcovi, povedal: "Nerob si starosti, Susie, má pekný život. Je uväznený v dokonalom svete."

Zdroj

Príbeh Susie Salmonovej ma veľmi zaujal. Možno aj preto, lebo hlavná hrdinka je približne v mojom veku (dva roky hore dole). Žije pokojným životom. Jedného dňa sa však rozhodne skrátiť si cestu zo školy cez kukuričné pole. Nevie, že onedlho ju tam čaká smrť. Od tej chvíle sleduje dianie na zemi z neba.
Kniha ma na začiatku upútala najmä názvom a filmovou obálkou. Vždy si hovorím nesúď knihu podľa obalu, ale v niektorých prípadoch si neviem pomôcť. Zastávam názor, že ak je obálka pútavá bude aj kniha (čo sa mi už viackrát vypomstilo). Film som nikdy nevidela a ani po prečítaní si ho pozrieť nechcem, zrejme by som na niektoré scény nemala žalúdok.
Čo sa týka samotnej knihy, z opisu brutálnej vraždy mi behal mráz po chrbte a bolo na zvracanie. Tieto časti knihy som čítala po častiach na niekoľkokrát. Vždy po každej strane som si musela dať menšiu pauzu a mierne upratať v hlave.
Kniha vás prinúti rozmýšľať nad tým čo asi bude po smrti. Naozaj existuje nebo? Ako to tam asi vyzerá? Naozaj nás naši blízky z neba vidia?
Autorka opisuje ako strata milovanej osoby dokáže otriasť celou rodinou. Dokonale nám vlezie do mysle a my začneme rozmýšľať či žiaľ, ktorý cítime, nás núti robiť unáhlené veci. Bez rozmyslenia sa vrháme do prvej priepasti, ktorá sa nám naskytne.

"V jednej chvíli začalo pršať. Cítila som, že obom napadlo to isté, aj keď to nepovedali nahlas. Že som tam vonku, v daždi. Pevne dúfali, že som v bezpečí. Niekde v suchu a teple."

Zdroj

O hlavnej hrdinke sa toho veľa nedozvedáme. Spomínajú sa tam malé útržky jej spomienok z čoho ale neviem opísať jej charakter. Medzi ňou a jej rodinou je pevné puto, ktoré nechce prelomiť. Zato jej rodičia sa po jej smrti zmenili. Matka Susie začala byť ľahostajná, prestala veriť v to, že polícia niekedy vypátra vraha jej dcéry. V dome plnom spomienok sa postupne začne dusiť, a preto musí odisť. Chce začať žiť nový život, byť voľná a poznávať nepoznané. Otec bol celkom iný, veril svojej intuícií, chcel vypátrať vraha na vlastnú päsť, pomstiť smrť svojej dcéry. Nemal však žiadne dôkazy, ktoré by mohol predložiť polícii. Susie by mu tak rada pomohla, no bolo to nad jej sily. Z neba mu nemohla dať žiadny signál, nevedela prelomiť bariéru ktorá bola medzi nebom a Zemou. Na konci knihy je veľký odkaz a to, že osud sa so všetkým vysporiada sám. Čo sa má stať to sa stane a my to nezmeníme.

"Sám, povedala som si, človek je sám na Zemi aj v nebi."

Mám rada knihy, ktoré mi dokážu niečo dať. Pri  každej strane sa dokážem zastaviť a premýšľať. Je v nej ukrytých veľa emócií a magický príbeh, ktorý ale musíte pochopiť. Nie je to jedna z kníh, ktorú preletíte za niekoľko dní (ak náhodou áno kniha vám nič nedá). Aj niekoľko dní po prečítaní vo vás zanechá zvláštne pocity. Hoci detektívky/thrillery neznášam táto kniha mi veľa dala. Uvedomila som si či naozaj verím v niečo ako je nebo. Na konci mám len jednu otázku, na ktorú si musí každý odpovedať sám: "Končí život smrťou?"

Vaša Janie♥.

1 komentár:

Ďakujem za Váš komentár!

Používa službu Blogger.