Na vine sú hviezdy

júla 17, 2016
Ahojte.

Dnes som si pripravila pár slov o knihe, ktorej hlavná myšlienka je trošku hlbšia ako inokedy. Často sa zamýšľam nad tým, prečo vlastne nie sú všetci ľudia zdravý a šťastný. Ak by to tak bolo, všetko by sa zdalo veľmi jednoduché. Pri tejto knihe si však uvedomíte, že je jedno či ste zdravý alebo chorý, každý z nás by mal prežiť každú a jednu chvíľu naplno, pretože nikdy nevieme čo vám život hodí pod nohy. Názov: Na vine sú hviezdy
Originálny názov: The Fault in Our Stars
Autor: John Green
Počet strán: 238
Vydavateľstvo: Ikar, a. s., Bratislava, edícia YOLI
Rok vydania: 2014

Informácie o autorovi:
John Green je držiteľom viacerých literárnych ocenení, okrem iných a Printzovej medaily, Printzovho čestného uznania a Edgara. Dva razy bol finalistom literárnych cien denníka LA Times. Spolu s bratom Hankom tvorí dvojicu Vlogbrothers (youtube.com/vlogbrothers), jednu z najobľúbenejších online videorelácií. Môžete sa pridať k vyše miliónu Johnových priaznivcov na Twitteri (@realjohngreen) alebo ho navštíviť online na stránke johngreenbooks.com.

Anotácia:
Odkedy Hazel v trinástich rokoch diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy v štvrtom štádiu, pripravovala sa na vlastnú smrť. Potom sa stal medicínsky zázrak a metastázy v pľúcach sa jej zmenšili. Odvtedy nechodí do školy, nemá priateľov a nevie, ako vyzerá normálny život. Je hadičkami pripútaná ku kyslíkovej fľaši a užíva silné lieky, aby sa nádory nerozširovali. Na nenávidenom stretnutí podpornej skupiny pre pacientov s rakovinou však spozná Augusta Watersa. Mladík má štýl, chorobu na ústupe a oči len pre ňu. S ním začne objavovať dosiaľ nepoznaný svet lásky na pomedzí života a smrti.
Dojímavý príbeh ocenil časopis Time ako najlepšiu knihu roku 2012 a po celosvetovom úspechu sa stal predlohou rovnomenného filmu.

... a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.Zdroj
Ďalší veľký hit, ktorý pobláznil svet. Áno, hovorím o knihe Na vine sú hviezdy. John Green patrí medzi spisovateľov, ktorí sa v dnešnej dobe spomínajú najčastejšie. Medzi ďalšie jeho bestsellery patrí napríklad Kam zmizla Aljaška alebo Papierové mestá.
Táto kniha vyšla v rôznych edíciách a ja som sa rozhodla práve pre tú s filmovou obálkou. Omieľam to tu stále dookola, že milujem knihy s filmovou obálkou. V tomto prípade sa mi potvrdilo, že dobrá obálka neznamená dobrá kniha. Predsa len, posudzujem knihu podľa obalu a ak ma nenadchne obal tak si ju nekúpim. Samozrejme to je niekedy veľmi zavádzajúce podobne ako aj v tomto prípade. Knihu som si kúpila vďaka dobrým ohlasom ľudí v mojom okolí. Kamarátka z nej bola veľmi nadšená a povedala, že si pri niektorých pasážach aj poplakala.

Keď príliv dosiahol až k nám, holandský predavač tulipánov sa zahľadel na oceán a povedal: "Spája, rozdeľuje, zabíja, ukrýva, odhaľuje. Pozri, ako stúpa a klesá, všetko strháva so sebou."
"Čo je to?" spýtal som sa. 
"Voda," odvetil Holanďan. "A, pravdaže, čas."

Zdroj
Úprimne povedané, čakala som od nej veľa, keďže film jej nasadil dosť vysokú latku, no kniha ju nepreskočila skôr podliezla.
Dej ma celkovo neoslovil, nebol tam žiadny impul, žiadne napätie, ktoré ja tak veľmi zbožňujem, Žiadne naberanie na rýchlosti, proste len obyčajný nudný dej, ktorý sa tiahol donekonečna.
Dosť som sa musela nútiť aby som túto knihu vôbec dočítala a aj napriek tomu, som posledných 30 strán vôbec nedočítala. Patrím skôr k tým ľuďom, ktorých neberie keď na konci niekto zomrie. Milujem skôr Happy end, pretože si myslím, že každá kniha by mala mať svoj šťastný koniec
podobne ako rozprávky. Neviem, možno som si už na to zvykla, pretože väčšina kníh, ktoré som prečítala ho mala a toto bola výnimka. Každopádne pri čítaní som nevyronila ani jednu slzu a vôbec mi to neprišlo smutné. Možno si teraz veľa z vás bude myslieť, že som čudná, no naozaj nepatrím k priaznivcom tejto knihy. Jediné čo ma v tejto knihe zobralo a mrzelo bola choroba, ktorá postihla Isaaca (jedného z členov podpornej skupiny) a to nebol ani hlavnou postavou :D.

Čo si myslíte? Máte na túto knihu podobný názor alebo úplne odlišný?

Vaša Janie♥

1 komentár:

  1. Já mám rozečtenou anglickou verzi a nechci číst nic, co by mohlo něco prozradit :D

    BLOND SITE

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za Váš komentár!

Používa službu Blogger.