Kiera Cassová - Selekcia

júla 22, 2016
Ahojte.

V poslednej dobe som si zamilovala písanie knižných recenzií, pri ktorých dám všetky svoje myšlienky z hlavy von a vyčistím si myseľ. Milujem, keď je kniha taká dobrá, že recenzia sa píše sama. Nemusím dlho rozmýšľať nad tým čo napíšem, proste to len vysypem z rukáva. Jednou takou knihou je aj Selekcia.


Zdroj
Názov: Selekcia
Originálny názov: The Selection
Autor: Kiera Cassová
Počet strán: 292
Vydavateľstvo: CooBoo
Rok vydania: 2014

Informácie o autorke:
Kiera Cassová vyštudovala históriu na Radford University. Vyrastala v Južnej Karolíne a teraz žije spolu s rodinou v Blackburgu vo Virgínii.
Miluje tanec, knihy, natáčanie videí a je nezdravé množstvo tortičiek.
Viac o jej knihách, videách a milovaných tortách sa dozviete na www.kieracass.com.

Anotácia:
Pre tridsaťpäť dievčat je Výber životnou šancou. Príležitosť uniknúť svojmu osudu, ktorý majú predurčený už od narodenia. Vstúpiť do okázalého sveta trblietavých rób a drahých šperkov. Žiť v paláci a bojovať o srdce úžasného princa Maxona.
Byť vybranou je však pre Americu Singerovú nočnou morou. Musí opustiť svoju lásku - Aspena, ktorý je z nižšej kasty, a preto svoj vzťah držia v tajnosti. Odísť z domova, aby sa zúčastnila tvrdej súťaže o korunu, ktorú ani nechce. Žiť v paláci pri neustálej hrozbe vpádu rebelov.
Potom sa America zoznámi s princom Maxonom. Postupne začne plány - a uvedomí si, že život, ktorý si vysnívala, bledne pri budúcnosti, na ktorú nikdy ani nepomyslela.

"O čo z toho bojuješ ty?"
"Popravde, ja som tu omylom."
"Omylom?"
"Áno. Tak trochu. Je to dlhý príbeh. A teraz som... tu. A nebojujem. Mám v pláne dobre sa najesť, kým ma vykopnete."


Zdroj
Dlho som odolávala pokušeniu kúpiť si knihu z tejto edície, keďže knihy na pokračovanie veľmi nemusím (jednak vytiahnu z vrecka veľa peňazí a taktiež nemám rada rozťahaný dej). Avšak, viete ako to chodí, keď vojdete do kníhkupectva a vo vašej hlave sa automaticky zapne gombík, že s prázdnymi rukami neodídete, a keďže ma žiadna iná kniha nezaujala a táto má takú krásnu obálku, hneď som mierila ku pokladni. Obálka je proste božská a myslím si, že ju len tak niečo neprekoná. Námet príbehu je tak isto zaujímavý, vždy ma lákali knihy v ktorých sa spomínali dlhé honosné róby, paláce, šperky a to, že sa tam spomína aj princ je pre mňa čerešnička na torte. :) S výnimkou prvých kapitol je kniha veľmi pútavá a nebudete sa od nej vedieť odtrhnúť. Prečítala som ju za necelé dva dni, strany sa otáčali samé a aj keď som si ich veľmi chcela šetriť nedalo sa to. Hneď ako som knihu pustila som ju znovu otvorila a čítala ďalej, nevedela som sa odtrhnúť. Pravdu povediac nestáva sa často, že by ma nejaká kniha takto zaujala. Po prečítaní som mala zmiešané pocity a hlboko zasiahla moju psychiku.  Chcelo sa mi plakať, pretože som nečakala, že ju dočítam tak skoro, bola som šťastná, že sa Amerika na konci knihy rozhodla tak, ako sa rozhodla a celý tento príbeh som mala pred očami ešte hodnú chvíľu. Páči sa mi ako autorka dopodrobna opisuje situáciu, cítila som sa ako malá muška ma stene, ktorá to celé pozoruje. Pripomenula mi nekonečné seriáli, ktoré som kedysi so záujmom sledovala v televízii, a keď som si na konci knihy prečítala KONIEC PRVEJ KNIHY v duchu som si predstavila hlas, ktorý práve v televízii oznámil "Koniec prvej časti". 

"Uprednostníš teda jeho predo mnou?" spýtal sa.
"Nie, nevyberám si medzi vami. Vyberám si seba."

Zdroj
V knihe sa spomína veľa postáv a chvíľu mi trvalo kým som sa rozpamätala a povedala som si aha to je zrejme ona/on :). Na hlavnej hrdinke Amerike sa mi páčilo hlavne to, že je úprimná, na nič sa nehrá a nebojí sa povedať pravdu za každých okolností. Myslím si, že princ Maxon je zrejme miláčikom všetkých dievčat, ktoré túto knihu čítali. Je milý, chápavý, zodpovedný a proste ideálny muž, ktorého v dnešnom svete zrejme len tak ľahko nenájdete. Možno aj preto je taký obľúbený. Čo sa týka Aspena, ten si ma vôbec nezískal. Neviem to vysvetliť, no ich vzťah s Amerikou sa mi vôbec nepáčil. Myslím si, že mala aj na lepšieho a to, že sa na konci knihy znovu zamotal do deja sa mi ale vôbec nepáčilo.Celkovo túto sériu prirovnávajú ku knihe Hry o život. Tiež si myslím, že sa podobajú v tom, že ľudia sú rozdelený do kást (čo sa mi ale vôbec nepáči, rozlišovať ľudí podľa čísla je podľa mňa veľmi zvláštne a neviem si to predstaviť), no žiadnu inú podobnosť nevidím. V tomto prípade ide o život v paláci, luxusné šaty a život bez starostí čo sa o Hrách o život povedať nedá. Ak si myslíte že táto kniha obsahuje veľa presladených kapitol musím vás sklamať. Nájdete tu aj napätie, adrenalín a dobrodružstvo najmä pri útokoch rebelov. Už teraz sa neviem dočkať kedy znovu zamierim do kníhkupectva a odnesiem si ďalšiu časť tohto perfektného príbehu. Myslím si, že v mojom srdci ostane navždy a nič ju už neprekoná (ako sa hovorí "Stará láska nehrdzavie"). Autorka sa určite zapíše do môjho listu najlepších autorov kníh pre mládež :).

Budem rada, ak mi napíšete váš názor.

Vaša Janie♥

2 komentáre:

Ďakujem za Váš komentár!

Používa službu Blogger.