Zostaň so mnou (Ak zostanem)

júla 16, 2016
Ahojte. Po sto rokoch som sa znovu dostala ku knižnej recenzii. Popravde, nemala som chuť niečo čítať a ak by som aj náhodou niečo rozčítala, zrejme by to nebolo ono (keďže z čítania kníh nasilu, nemám dobré skúsenosti). Dnes som si pre vás pripravila recenziu na celkom známi bestseller. Ja som sa k nemu dostala už pred rokom, no až teraz som sa rozhodla napísať recenziu.


Názov: Zostaň so mnou
Originálny názov: If I Stay
Autor: Gayle Formanová
Počet strán: 173
Vydavateľstvo: Ikar, a. s., Bratislava
Rok vydania: 2014

Informácie o autorke:
Gayle Formanová je úspešná americká spisovateľka a novinárka, ktorej články sa objavujú v mnohých známych periodikách. Je autorkou bestselleru If I Stay (Ak zostanem, prvé vydanie Ikar 2010), Where She Went (Kam odišla), Iba jeden deň (Ikar 2013), Iba jeden rok (Ikar 2014) a ďalších. S rodinou žije v Brooklyne.
Mimoriadny čitateľský úspech knihy Ak zostanem inšpiroval filmových tvorcov a výsledkom je film s názvom Zostaň so mnou v hlavnej úlohe s Chloe Moretzovou.

Anotácia:
Talentovaná violončelistka Mia má sedemnásť rokov a vlastne všetko, po čom jej srdce piští - trochu otravnú, ale milujúcu rodinu, priateľa rockera Adama, bezstarostný život. Keď ju prijmú na prestížnu umeleckú školu na opačnom konci krajiny, čaká ju prvé vážne rozhodnutie - láska a rodina, alebo vytúžené štúdium hudby?
V jedno februárové ráno je odrazu všetko inak. Na rodinnom výlete s rodičmi a bratom na okamih spokojná zavrie oči, a keď ich otvorí, ocitne sa v priekope pri ceste. Na jej okraji vidí havarované auto a mŕtvych rodičov, počuje Beethovenou sonátu. Krátko nato zbadá ďalšie telo. S úžasom zistí, že hľadí sama na seba, a nevyhnutne si musí položiť otázku: Som mŕtva?
Ešte včera mala veľa možností, ako sa jej život mohol uberať ďalej. Nič z toho už neplatí a Mia stojí pred novou, oveľa osudovejšou otázkou: Zostanem?
Sú tu členovia rodiny, oddaný Adam, super kamoška Kim, hudba. Ale aj jej dochrámané telo a duša s oveľa početnejšími ranami.
V tomto divadle je režisérkou len ona.

Ak zostanem. Ak prežijem . Záleží to na mne. 
Iba lekári sa nazdávajú, že kóma sa dá nejako ovplyvniť. Od nich to vôbec nezávisí. Nezávisí to ani od neprítomných anjelov. Nezávisí to ani od Boha, ak existuje, ale ani jeho nevidím niekde nablízku. Závisí to len odo mňa.Obálka:
Vždy ma dokáže zaujať filmová obálka a ani v tomto prípade tomu nie je inak. Veľmi sa mi páči mozaika vytvorená z filmových fotiek. Hlavná postava (v podaní Chloe) na obálku proste pasuje a hlavne vďaka nej je pútavá a jedinečná.

Zdroj
Gayle Formanová je jednou z najznámejších spisovateliek pre mladistvých. Kniha Ak zostanem sa z veľkej časti preslávila vďaka filmu, ktorý videl skoro každý. Samozrejme ako vždy som výnimkou. Sledovanie filmov nepatrí medzi moje voľnočasové aktivity, preferujem skôr písmenká na papieri.
Pôvodne som si túto knihu kupovala s veľkými očami a čiastočne sa moje očakávanie aj splnilo.
Kniha zachytáva veľmi krátky časový úsek, približne 24 hodín. Objavujú sa tu aj pasáže, kedy si hlavná hrdinka spomína na minulosť a v jej spomienkach sa čitateľ dozvedá niečo viac o jej živote pred tým, ako sa stane nečakaná udalosť.
Hlavná hrdinka Mia bola ako normálne sedemnásťročné dievča. Mala svoje muchy, no myslím, že každý teenager, ktorý bude knihu čítať jej to prepáči, lebo mu to pripomenie jeho. Najviac sa mi na nej páčilo, že sa vo voľnom čase nevenovala aktivitám ako ostatný mladý ľudia. Neflákala sa po diskotékach, nepila, nefajčila ale hrala na violončelo. Už samotný nástroj je neobvyklí, keďže vo väčšine kníh hrajú hlavnú rolu najmä husle či gitara. V niektorých situáciách mi prišla až priveľmi nerozhodná.
Jej priateľ Adam, ovplyvnil môj doterajší pohľad na rockerov. Vždy som si myslela, že rocker je len drsný a neohrabaný somár, avšak Adam mal aj jemnú stránku. Podporoval Miu v jej rozhodnutiach a nijak ju neobmedzoval.
Pravdu povediac boli vo veľa veciach rozličný, no mali aj niečo spoločné.
Nato čo som očakávala mohol byť dej o niečo pútavejší. Obsahoval až priveľa spomienok na minulosť, ktoré ma veľmi nezaujali. Zdalo sa mi akoby celý dej trval niekoľko mesiacov pritom prešlo len pár hodín. Myslím si, že dej bol iba zbytočne natiahnutý.

Napriek tomu, že postavy a udalosti, ktoré sa odohrali ma zaujali, spôsob akým autorka písala tento príbeh ma nezaujal. V tejto sérii vyšlo aj pokračovanie pod názvom Kam odišla. V budúcnosti by som si ju chcela prečítať a utvoriť si o tejto sérii celistvý názor.

Čo si myslíte o tejto knihe? Zaujala vás? 
Vaša Janie♥

2 komentáre:

  1. Tuhle knížku už jsem četla loni a zrovna včera jsem dočetla druhý díl (Kam jsi odešla) :) Podle mě je první díl lepší, i když musím uznat, že znám milionkrát lepší knížky :)
    Měj se v lásce,
    Janet S. ( http://janetsonrisa.blogspot.com/ )

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Really interesting post...thx for sharing! xx

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za Váš komentár!

Používa službu Blogger.