Dievča z Titanicu

júna 23, 2017

Názov: Dievča z Titanicu
Autor: Hazel Gaynor
Počet strán: 310
Rok vydania: 2016
Nakladateľstvo: Motýľ
Anotácia: Písal sa rok 1912, keď sa vtedy ešte len sedemnásťročná Maggie rozhodla odísť z Írska do Ameriky. Odchod bol pre ňu obzvlášť ťažký, pretože v Írsku nechala svoju veľkú lásku, Séamusa. Spolu s ňou vycestovalo z malej farnosti celkovo štrnásť ľudí. Všetci sa nalodili na Titanic v očakávaní nezabudnuteľnej cesty na najúžasnejšej lodi tých čias. V tej chvíli ešte netušili, že čoskoro sa táto plavba premení na tragédiu, ktorá si vyžiada stovky obetí a tých, čo prežijú, poznačí na zvyšok ich života.
Trvalo ďalších sedemdesiat rokov, kým bola Maggie schopná znova o tejto katastrofe hovoriť. Keď však videla, že jej pravnučka potrebuje pomoc a inšpiráciu pre svoju ďalšiu žurnalistickú kariéru, rozhodla sa vyrozprávať jej svoj príbeh z Titanicu. Grace ho poslala do novín a nechtiac tým spustila lavínu udalostí, ktoré nakoniec viedli k odhaleniu jedného z najromantickejších a zároveň najtragickejších príbehov našich čias.
Príbeh Dievčaťa z Titanicu je inšpirovaný skutočnou udalosťou.

"Niekedy si želám, kiežby som išla ku dnu s ostatnými. Prečo by ma Boh zachránil, keď tisícky zomreli - niektorí z nich bohatí milionári? Videla som v tej vode dieťatká, ktoré boli modré od zimy, a myslím si, že ich tváričky ma budú strašiť do konca života."

Nebudem tajiť, že historické romány sú mojou srdcovkou. Vždy ma zaujímala história a tajuplné, no zároveň aj smutné udalosti dejín. Medzi ne patrí aj príbeh Dievčaťa z Titanicu, ktoré prežilo túto strašnú udalosť a rozhodlo sa, že príbehy z Titanicu nemôžu ostať len tak zabudnuté na dne oceánu. Autorka opisuje Titanic fascinujúco a živo, že v tom momente máte pocit, ako keby ste boli súčasťou najslávnejšieho zaoceánskeho parníka svete. Za tak krátku dobu si zamilujete všetkých štrnástich odvážlivcov, ktorí sa rozhodli vycestovať za lepším životom a aj napriek zlým znameniam, verili v lepší život. Ich osudy sú tak poprepletané, ako to dokáže len sám život. Málokedy sa stáva, že pri nejakej knihe plačem, no pri tejto som slzy nemohla udržať. Úplne som sa vžila do jej pocitov a neviem si predstaviť, že by som túto katastrofu prežila ja. Určite by ma do konca života trápili výčitky svedomia. Bolo mi jej ľúto a hlavne ľudí, ktorí nemali toľko šťastia aby sa dostali do záchranných člnov. Živo si viem predstaviť boj o život a bezmocné výkriky ľudí. Ak by som nevedela, že Titanic skutočne jestvoval, povedala by som, že tento príbeh určite nie je skutočný, pretože nemôžem uveriť toľkému zúfalstvu, ktoré v tú noc museli panovať na lodi.

"Život je krehký, Grace - nie je nič viac než lupienok z čerešňového kvetu; jednu minútu sa mu darí a prekvitá a v nasledujúcu ho náhly závan vetra odfúkne na zem. Nemali by sme brať život ako samozrejmosť a mali by sme urobiť všetko, čo môžeme, aby sme boli šťastní."

Pri tejto knihe sa určite nebudete nudiť a o adrenalín je dobre postarané až do úplného konca. Toľko zvratov som hádam ani v jednej knihe nenašla. Nakoniec som však bola šťastná, že Maggie išla tam, kde bolo jej srdce a v duchu som si s ňou zopakovala: "Idem domov." Musím uznať, že najkrajšie príbehy píše život a táto kniha vo mne zanechá veľkú stopu. Nie len v tom, čo sa odohralo v tú strašnú noc, no začala som uvažovať o svojom živote. O tom, ako si niekedy neuvedomujem, že toho mám oveľa viac, ako si myslím. Mám šťastný život a to je hádam to najdôležitejšie. Život nie je až taký dlhý, ako si všetci myslíme, a preto by sme ho nemali premárniť váhaním. Ak vás to urobí šťastnými, choďte do toho. Nepozerajte na to, že to možno nevyjde, ak to nikdy neskúsite, nemôžete to vedieť.
Maggie mi toho dala oveľa viac ako som si do teraz myslela a čím viac nad tým uvažujem, tým viac je mi ľúto, že som ju už dočítala. Dlho zostane v mojom srdci a zaradí sa na zoznam mojich srdcoviek, pretože nič iné si ani nezaslúži.

Zaujíma vás história a tajomstvo ohľadom Titanicu? Čítali ste už túto knihu?

1 komentár:

  1. Z tohto tvojho príspevku ma kniha zaujala a najbližšie ako pôjdem niekde do knižnice tak si ju pohľadám aby zdobila aj moju knižnicu a určite si ju chcem prečítať. Takéto články sú super týmto sa ľudia inšpirujú a aspoň trošku vedia čo si plánujú kúpiť. :)

    http://taniamitro.blogspot.sk/

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za Váš komentár!

Používa službu Blogger.