Čas otvorených sŕdc / Vianočná koleda

decembra 17, 2017
Ahojte.
Vianoce sa nám už blížia neuveriteľnou rýchlosťou. Pred niekoľkými týždňami som netrpezlivo očakávala adventné obdobie a dnes už iba rátam dni do Vianoc. Každý rok sú pre mňa Vianoce čarovným obdobím, kedy sa plnia sny. Spomínam na detstvo, keď som s radosťou v očiach rozbaľovala darčeky a rozplývala sa nad novou bábikou, ktorých samozrejme nikdy nebolo dosť. Tento rok sú pre mňa Vianoce ešte o niečo čarovnejším obdobím. Rozhodla som sa, že tento rok podporím myšlienku minimalistických Vianoc, nemusím tráviť hodiny v nákupnom centre a viesť vnútorný boj, čo kúpiť blízkym k Vianociam. Musím povedať, že zatiaľ na tom nachádzam len samé pozitíva. Nemusím sa zaoberať hmotnými (nepodstatnými) vecami a naplno si užívam jediný čas v roku, keď sa všetko ligoce, vonku padajú tancujúce vločky a na lícach štípe mráz. Neviem si vynachváliť čas strávený v teple izby s knihou v ruke, obzvlášť ak sa jedná o tak čarovný príbeh akým je Vianočná koleda. Celkom iste môžem povedať, že vďaka Megaknihy som mala malé Vianoce už na začiatku decembra. Ak by som na tomto e-shope mala niečo vyzdvihnúť, tak sú to jednoznačne prijateľné ceny (a u mňa vyhrala aj pribalená záložka na ktorú som sa nevedela vynadívať). Mali ste vidieť ako netrpezlivo som každý deň očakávala balíček. Vyzerala som ako malé dieťa, ktoré sa už nemôže dočkať, kedy si konečne rozbalí darčeky. 😄


Príbeh starého lakomca, ktorému nezáležalo na ničom inom len na peniazoch, by si mal aspoň raz za život prečítať každý. Nie je to len rozprávka pre deti, akoby si niekto mohol myslieť. Je to oveľa viac. Pri čítaní si človek uvedomí, že peniaze v živote nie sú tak dôležité ako rodina, láskavosť a otvorené srdce. Robia z nás niekoho kým nechceme byť. Sláva a majetok nás postupne mení na povrchných, zatrpknutých a namyslených ľudí, ktorým nezáleží, čo bude s tými, ktorí v živote nemali také šťastie. Aj v dnešnej dobe existujú ľudia, ktorí nemajú čo dať svojim deťom pod vianočný stromček alebo na štedrovečerný stôl. Začínam mať pocit, akoby sa pravá podstata Vianoc, každým rokom strácala viac a viac do neznáma. Napriek tomu, že príbeh bol napísaný pred 74 rokmi, stále má čo povedať. Je výpoveďou o tom, že v každom človeku sa skrýva kúsok dobra a nikdy nie je neskoro, obrátiť sa a vrátiť späť. Ukazuje pravú podstatu nadchádzajúcich sviatkov.

Podľa všetkého ho poznali ešte aj psy vodiace slepcov, lebo len čo ho zbadali, ťahali svojich pánov pod bránu a do dvora a potom vrteli chvostmi, akoby chceli povedať: "Radšej nevidieť, ako mať oči zloducha, môj slepý pán!"


S duchmi sa už nedostal do styku, ale odvtedy žil striedmo, kvapku alkoholu neoblizol; a vždy sa o ňom rozprávalo, že veru ak vie niekto osláviť Vianoce, tak je to Scrooge. Kiežby sa to rozprávalo aj o nás! O nás všetkých! A preto, ako povedal malý Tim, Božie požehnanie všetkým vospolok!

Kniha je navyše obohatená o krásne ilustrácie, ktoré určite potešia aj detského čitateľa. Som veľmi šťastná, že som si advent mohla spríjemniť čítaním tejto krásnej knihy, ktorá pohladila moje srdce aj dušu. Už teraz viem, že si tento príbeh bude čítať pravidelne každý rok a pripomínať o čom Vianoce sú. 

Autor: Charles Dickens, Dielo: Vianočná koleda, Vydavateľstvo: Verbarium, Počet strán: 97

Čítali ste už tento príbeh alebo dávate radšej prednosť animovanej verzií? 

Janie

Žiadne komentáre:

Ďakujem za Váš komentár!

Používa službu Blogger.