Riziká nákupu cez internetový bazár

septembra 26, 2017
Ahojte.

Väčšina ľudí môj blog už sleduje nejaký ten piatok (teda aspoň dúfam), hoci v komentároch dá o sebe vedieť len veľmi málo ľudí. Štatistiky blogu sú však neomylné, a tak viem, že nejaký čitateľ sa tu z času na čas objaví. Tí, ktorí ma už aspoň trochu poznáte, určite viete, že medzi moje obľúbené voľnočasové aktivity patrí prehrabávanie regálov s oblečením v second - hande alebo prerývanie inzerátov v internetovom bazáre. V poslednej dobe nakupujem najmä na internete, pretože od čias, keď mi začala škola som rada, že vôbec dôjdem domov. 
Na druhej strane ďakujem, že nebývam v meste, inak by som v obchode s oblečením z druhej ruky bola zrejme každodenným návštevníkom. Takže moje kroky smerujú čoraz častejšie na internet. Niekedy len tak bezcieľne blúdim a ukladám si lákavé ponuky, inokedy idem rovno so stanoveným cieľom. Je určite samozrejmé, že aj pri nákupe z druhej ruky cez internet platia nejaké pravidlá a bez rizík by to taktiež zrejme nešlo. Niektoré situácie som ešte na vlastnej koži nezažila, no čítala som, že sú pomerne častým javom.


V prvom rade však musím vyzdvihnúť, že oproti second - handu sú to pomerne nové, niekedy až vôbec nenosené kúsky za polovičné ceny oproti obchodom. Častokrát sa tu dajú nájsť štýlové kúsky, ktoré nemá nikto iný, pretože sú buď z limitovanej edície alebo sa už po niekoľkých rokoch prestali vyrábať. Určite mi dáte zapravdu, že nie je príjemné nájsť rovnaký "štýlový" kúsok z obchodu aj na niekom inom. Podobná situácia sa mi stala nedávno v škole. O rok mladšia slečna mala na sebe ten istý sveter (nemenovanej značky) z výpredaja. Mala som pocit, že ma prepáli pohľadom zakaždým, keď som sa s ňou stretla na chodbe. Od tej doby po mne zazerá, akoby som jej zjedla večeru. 
Myslím, že ľudia by si pri nákupoch v obchodoch a najmä vo výpredajoch mali uvedomiť, že je dosť veľká pravdepodobnosť, že si daný kúsok kúpi viac ľudí, ako len jeden. Je to úplne prirodzené, prečo by potom viseli na vešiaku tri rovnaké kúsky jednej veľkosti? Ja som sa za to nehanbila, ani by som ju nezačala neznášať, skôr som si uvedomila, že vďaka nakupovaniu v obchodoch sa neodlíšim od davu, práve naopak. Tak som zavítala opäť na svoje staré dobré stránky s pocitom, že nie len ušetrím, ale budem aj niečim originálna a nie ako každá baba na ulici. Niekedy mám pocit, akoby ich vyrábali v hromadnej výrobe. Jedna ako druhá, ale o tom som dnes nechcela hovoriť. 
V bazáre to funguje prakticky ako v obchode, vyberiete si kúsok, ktorý vám padol do oka, poradíte sa s predávajúcim o všetkých dôležitých veciach, zaplatíte a už len čakáte, kedy vám balíček dorazí. Avšak, nie vždy to takto ľahko funguje. Kupujúci musí mať pri platbe vopred veľmi dobrú dôveru voči predávajúcemu a veriť, že tovar za ktorý zaplatil aj dostane. Veľakrát som videla, ako ľudia zobrali peniaze, no kupujúci dodnes žiadny tovar nedostal. Myslím, že je to úbohé, ak niekto potrebuje takýmto spôsobom oberať ľudí o peniaze. 
Na druhej strane, taktiež som už posunula niekoľko nepotrebných vecí, ktoré mi v skrini, či dome zaberali iba miesto. Vo väčšine prípadov som balíky posielala na dobierku, čo sa mi párkrát vypomstilo. Daná osoba totiž balík neprebrala a ja som teda prišla o šesť eur (uznajte, že to nie je malý peniaz), ktoré som musela zaplatiť pošte. Myslím, že je vrcholnou drzosťou, keď niekto nepreberie balík, ktorý si sám, dobrovoľne objednal. Ak viem, že v danom termíne už nebudem mať peniaze, alebo som natoľko lenivý/á, aby som balík prebral/a, nezavádzam ľudí a nespôsobujem im ťažkosti. Verte či nie, aj tento balík musí niekto zabaliť a odniesť na poštu. Čas sú peniaze a mne tieto drahocenné minúty už nikto nevráti. 
Ďalšou negatívnou vecou je zavádzanie. Niekedy je to vraj materiál podobný "brúsenej koži" a namiesto toho mi príde vesta z materiálu priesvitného pomaly až do Tatier. Ďalej je to zvyčajne dĺžka rukávov (,ktorá je schválne meraná od krku, ale reálne je to od ramena), vnútorná dĺžka korčulí na ľad (namiesto daného čísla prišli o dva čísla menšie, čo daná predávajúca ospravedlnila tým, že poslala omylom druhé, no viac už neodpísala) a určite by sa našli aj ďalšie situácie. Vo všetkých prípadoch to skončilo väčšinou tým, že som už nedostala spätnú väzbu na moju správu, a tak som ich mohla opäť posunúť ďalej. Niekedy sa ľudia chcú zbaviť nepotrebných vecí za každú cenu a to aj na úkor druhých. 
Pre mňa nepochopiteľným javom je taktiež predaj špinavého, roztrhnutého, či inak poškodeného oblečenia, hoci predajca v inzeráte tvrdí, že je bez známok nosenia, nové. Vie ma to vytočiť do nepríčetnosti. Predstavte si, že zaplatíte za rifľovú košeľu, ktorá bola síce nosená, no nemá žiadne väčšie poškodenia a príde vám úplne špinavá vec (to snáď ani nebola vec, skôr nejaké čudo z vesmíru), ktorú sa bojíte zobrať do ruky. Cena bola celkom prijateľná, a tak sa rozhodnete rezignovať a nepísať predajcovi zlé hodnotenie. Skúsite ju vyprať a uvidíte, či pôjde rovno do smetného koša, alebo bude ešte nositeľná. Čuduj sa svete, košeľa sa oprala a to stačilo len trochu prášku a vody. Nikdy by som takéto niečo nepredala. Ak to neviem vyprať, tak to radšej niekde vyhodím, ako by som sa mala hanbiť. 
Nebudem tu však iba kritizovať, nájdu sa aj predávajúci s čistým svedomím, krásnymi vecami a prijateľnými cenami, ktorí sa snažia ísť kupujúcemu v ústrety. Myslím, že len vďaka nim som tento ekologický spôsob nakupovania ešte nezavesila na klinec. Mám za sebou aj nie jednu výmenu, no nemám z nich najlepší pocit. Všetko prebehlo v poriadku, no namiesto krásnych, úplne nových vecí, ktoré som ja darovala, som dostala viac-menej rozťahané tenké handry, a tak som bola stále tam, kde na začiatku. Kopilo sa to a kopilo, až som si jedného dňa povedala dosť a výmeny už príliš nepodporujem. 
Napriek všetkým rizikám a najmä ľudskej chamtivosti, môžem tento spôsob recyklovania iba chváliť, hoci niekedy zaplatím viac za poštu ako za vec, je to oveľa efektívnejšie a pohodlnejšie. Skúste to aj vy, určite budete nadšený. 

Máte skúsenosti s nákupom v internetovom bazáre?

Janie

6 komentárov:

 1. Já na internetovém bazaru nenakupuji, ale do sekáče chodím velmi ráda.
  welcometomyworld

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Parádní článek. Taky miluju nakupování v sekáčích. Nejenom proto, že je to levné, ale že máš velkou jistotu, že to na nikom neuvidíš. Často v second-handech za třeba 20kč (necelé euro) nacházím věci z Takka nebo H&M :)

  https://wantbefitm.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Myslím, že sa to dá prirovnať k malému dobrodružstvu. Nikdy nevieš, čo ťa tam čaká :D.

   Odstrániť
 3. Já jsem si dřív na Vinted pár věcí koupila a snad vždycky jsem byla spokojená :) Teď už na Vinted jen prodávám, přijde mi, že věci jsou tam čím dál tím dražší a úplně se mi tam nic moc nelíbí :)

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. S tými cenami máš pravdu, na druhej strane ani v obchodoch nie sú o nič nižšie :/.

   Odstrániť
 4. Cez internet takto veľmi nenakupujem, pretože proste ľuďom neverím :D
  Keď tak, osobne v obchode, alebo cez overené stránky :)

  www.simonazacko.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za Váš komentár!

Používa službu Blogger.